Як обрати штукатурку?

Оштукатурювання стін важлива частина зовнішніх та внутрішніх оздоблювальних робіт. Правильне проектування штукатурки гарантує красу та термін експлуатації подальшого ремонту. Для отримання якісного результату важливо враховувати склад, характеристики та призначення суміші та тип приміщення.

У цій статті розповімо про види, плюси і мінуси штукатурки, сферу застосування. Дивіться також: критерії підбору + найкращий вибір оздоблення для стін у різних приміщеннях.

Область застосування штукатурки

Штукатурка - це оздоблювальний матеріал для оштукатурювання стін. Як правило, виробляють із в'яжучої речовини з домішкою різних добавок (пісок, глина, полімер). Будівельний розчин одержують шляхом змішування правильної пропорції компонентів у воді. Як сполучний матеріал використовують: вапно, цемент або гіпс.

Штукатурне оздоблення потрібно при наступних роботах:

  • зовнішня та декоративна обробка фасадів будівель;
  • вирівнювання стін та стелі (внутрішнє оздоблення);
  • підготовка рівної поверхні під фарбування, шпалери, настінну плитку, тонкі декоративні покриття.

Чим відрізняється штукатурка від шпаклівки?

Обидва варіанти оздоблювальної суміші використовують для вирівнювання стін та стелі. Штукатурку використовують для стартової обробки при великій кривизні поверхні (шар понад 5 мм). Для фінішного оздоблення перший шар попередньо зашліфовують, а дрібні дефекти загладжують шпаклівкою (шар 2-3 мм).

Склад та призначення штукатурної суміші

Придатність будівельного розчину залежить від виду сполучної речовини. Склад класичної мінеральної штукатурки може бути з наступних матеріалів:

1. Вапно.

Отримують шляхом випалу та гасіння екологічно чистих компонентів: гашене вапно, кольорова глина, антрацит та ін. В якості добавки необхідний пісок. Склад відрізняється високою пластичністю, але легко розчиняється водою.

Область застосування: лише у приміщеннях з низьким рівнем вологості. Після нанесення потрібно фінішне вирівнювання шпаклівкою.

2. Цемент.

Не використовується в чистому вигляді, змішують із піском (ЦПС) або вапном у різних пропорціях. Має високу міцність, стійкий до вологи та змін температури. Після затвердіння цементний розчин стає шорстким, потрібне додаткове шпаклювання.

Область застосування: універсальний матеріал для зовнішнього оздоблення фасадів, зовнішніх стін, а також внутрішніх приміщень з великою вологістю або цегляною кладкою.

3. Гіпс.

Основа з гіпсу з добавками та наповнювачем. Вирізняється високою пластичністю, але не вологостійка. Вирівнювання стін гіпсом економічніше: витрата вдвічі менша ніж у цементу (на 1 м²). Швидкість роботи підвищена (швидко висихає). Фінішна обробка проводиться затиранням або шпаклюванням (якщо до складу входить зернистий наповнювач).

Область застосування: оздоблення лише внутрішніх приміщень, оштукатурювання під шпалери або фарбування, декоративне оформлення стін.

Яка штукатурка краще для оздоблення стін: гіпсова чи цементна?

Для зовнішніх стін краще використовувати цементні штукатурки, вони найміцніші (до 300 кг на 1 м. кв.), але більш важкі та жорсткі, складні у роботі. Цемент не боїться води, стійкий до грибка, тому його краще використовувати у приміщеннях із підвищеною вологістю та під настінну плитку.

Гіпсові штукатурки пластичніші і схоплюються вже через 1 годину після нанесення (цемент більше двох тижнів). Гіпс найбільше підходить для вирівнювання стін, його можна нанести товстим шаром (більше 3 мм), для цементу потрібно армування сіткою.

Плюси та мінуси різних видів штукатурки

Склад суміші Переваги Недоліки
Вапно + Екологічність; - Низька міцність;
+ хороша пластичність; - усадки, тріщини;
+ Простота роботи; - Довге висихання (до 1 тижня);
+ Доступність. - Не стійка до вологи.
Цемент + висока міцність; - складно наносити на поверхню;
+ швидко набирає міцність; - велику витрату на 1 м. кв.
+ стійкий до вологи, грибка.
Гіпс + не має усадки; - невелика міцність;
+ Висока адгезія; - не вологостійкий;
+ Економічна витрата; - уражається грибком;
+ Зручний у роботі; - швидко твердне.
+ Низька ціна.

Вимоги до основи

При виборі штукатурки для вирівнювання стін варто враховувати стандартні вимоги до основи, на яку планується розчин.

  1. Міцність основи. Поверхня повинна бути більш жорсткою та міцною ніж оздоблювальний матеріал. Наприклад, для неміцних основ (гіпсокартон) вибирайте легкий склад гіпсу.
  2. Надійність зчеплення. Якщо поверхня швидко поглинає вологу, зчеплення розчину буде порушено. Необхідно вибирати розчин із високими адгезивними властивостями.
  3. Деформація. Якщо у стіні тріщини або вона піддається усадці, потрібний склад високої міцності. Наприклад, цементний розчин з армованою сіткою.

Ступінь готовності та термін висихання штукатурки

За готовністю розрізняють:

  1. Саморобний розчин - всі компоненти купуються окремо, змішуються вручну у потрібній пропорції. Цей варіант виходить найдешевше, але вимагає високої точності.
  2. Суха суміш - підібрана пропорція в'язкої речовини з наповнювачем та добавками, для готовності розлучається водою. Продається в паперових мішках з інструкцією із застосування.
  3. Паста готова до застосування відразу. Продається у пластикових відрах, не потребує розведення (можна розбавити водою до 10%). Найзручніший у роботі варіант, але дорогий.

Повне висихання розчину після нанесення залежить від складу матеріалу:

  • вапно сохне більше тижня;
  • цементу потрібно до 4 днів;
  • гіпс досягає найвищої твердості протягом 3 днів.

Що таке готова штукатурка?

Сучасна полімерна штукатурка одразу готова до нанесення. Суміш продається в потрібній консистенції з готовим відтінком, майстру залишається лише нанести та вирівняти її по стіні.

Ще один варіант готової сухої суміші – штукатурка стін гіпсокартоном. Цим листовим матеріалом вирівнюють стіни із великими відхиленнями по вертикалі. Для фінішного оздоблення гіпсокартон покривається шаром шпаклівки.

Зручність нанесення штукатурки

Чим пластичніший готовий будівельний розчин, тим легше з ним працювати. Суміш має добре налипати на будь-яку поверхню, легко вирівнюватися та затиратися. Професійні штукатурники легко управляються з будь-яким розчином, а ось у новачків може виникнути трудність.

  1. Полімерна штукатурка — найпластичніша і найзручніша, але через високу вартість не рекомендується використовувати без досвіду роботи.
  2. Гіпсовий розчин - має гарну пластичність, легко наноситься і розтирається. Головне готувати в невеликих обсягах, щоб не загуснув раніше.
  3. Цемент - найскладніший у роботі матеріал через тяжкість, непластичний. Розчин важко накидати і рівняти, але термін для повного затвердіння до 3 годин, тому є час вироблення всього замісу.

Наскільки важливим є колір і структура штукатурки при обробці стін?

Від цього залежить зовнішній вигляд готової поверхні. Природний колір гіпсового розчину - сірий або молочний, а цемент - більш темний. При використанні складу темного кольору, сильно помітні відмінності у структурі, можливі вапняні вицвітання. При сонячному випромінюванні темні штукатурки схильні до температурної деформації, тому потребують шпаклювання.

Вартість штукатурки

При порівнянні вартості важливо оцінювати фактичну ціну за кілограм, а кількість витрати. Для замішування гіпсової штукатурки потрібно більше води, тому готовий об'єм розчину буде більшим, ніж у цементу. При товщині шару 1 мм на одному квадратному метрі поверхні витрата буде приблизно такою:

  • гіпсова суміш - до 900 г;
  • цементний розчин - до 2000 г.

Яку штукатурну суміш вибрати - порівняння характеристик

У проектуванні штукатурних робіт важливо порівняти характеристики та особливості складу розчину. Нижче наведено порівняльну таблицю характеристик штукатурки на основі гіпсу та цементу.

Характеристики/Тип суміші Цементний Гіпсовий
Область застосування Внутрішня/зовнішня обробка, (крім поверхонь з низькою міцністю) Тільки внутрішнє оздоблення
Межа міцності Високий (стандарт М300) Низький
Водонепроникність Висока Не стійкий (утворюється грибок)
Проникність пором Низька (не підходить для газобетонної поверхні) Гарна
Витрати на 1 м. кв. (Шар 10 мм) до 20 кг до 9 кг
Доступна товщина шару до 20 мм (без армувальної сітки) до 50 мм
Деформації (тріщини) Дуже часто Рідко
Фінішне шпаклювання Необхідно завжди (крім обробки під настінну плитку) Не потрібно при затиранні (тільки при підготовці під фарбування)
Оздоблення стелі Не рекомендують Проводиться (крім приміщень із високою вологістю)
icon_viber Viber icon_teleg Telegram icon_email Написати на пошту icon_callback Замовити дзвінок